FELAKET

[Felaket][twocolumns]

HAVA DURUMU

[HavaDurumu][bigposts]

FLAŞ HABER

[Flaş][bsummary]

Kanal WTV HD CANLI ORTAK YAYIN fortunaTVᴴᴰ

PİLOT GERMANWINGS UÇAĞINI BİLEREK DÜŞÜRDÜ KARAKUTU SES KAYDI YAYINLANDI

Airbus A320 tipi yolcu uçağı Fransız Alpleri'nin güneyinde düştü. Kurtulan olmadı. Lufthansa'ya bağlı çalışan Germanwings Havayolu şirketine ait uçak Barcelona'dan Düsseldorf'a gidiyordu. Uçakta 144 yolcu ve 6 mürettebat vardı. Uçak, Türkiye saati ile 11.40 civarında radardan kayboldu. Uçağın düşmeden hemen önce arıza sinyali verdiği ve irtifa kaybettiği söylendi. Digne les Bains mevkiinde dağlık bölgeye düşen uçağın enkazı helikopterler tarafından tespit edildi. Uçağın karakutusu bulundu. Araştırma ekibi yetkilisi, olay anında pilotlardan birinin kabinde olmadığını; ''Dışarı çıkan ve kokpite dönmek isteyen pilot kapıya vurdu cevap alamadı. Daha sert vurdu yine cevap alamadı. Kapıyı kırmaya çalıştı. Kesin olan şu ki, çarpma sırasında kokpitteki pilot yalnız ve kapıyı açmıyor'' şeklinde bir açıklama yaptı. Uçağın 38 bin feet'ten alçalmaya başlamasından itibaren kokpitle kontrol kulesi arasında hiçbir diyaloğun geçmediği ve uçaktan acil durum ya da yardım çağrısı yapılmadığı da belirtildi. Yardımcı pilot Andreas Lubitz hakkında detaylı bir araştırma başladı. 28 yaşındaki yardımcı pilotun evinde yapılan araştırmada olay gününe ait, ''Uçuş yapamaz'' yazan doktor raporu parçalanmış halde bulundu. Lubitz'in 2009 yılında ''Tükenmişlik Sendromu ve İntihar Eğilimi'' sebebiyle 6 ay görevine ara verdiği de ortaya çıktı. Yardımcı pilotun eski sevgilisi, Lubitz'in kendisine; "Bir gün tüm sistemi değiştirecek bir şey yapacağım ve o vakit herkes benim adımı öğrenecek ve unutmayacak" dediğini söyledi. Lubitz'in pc ve tabletinde internet arama terimleri arasında ''İlaçla tedavi ve intihar metotlarının yanı sıra kokpit kapıları ve güvenlik metotları'' olduğu tespit edildi. Detaylar gelmeye başladıkça, tıpkı Wild Tales (Vahşi Masallar) filminde olduğu gibi bir uçağı kazası senaryosu ortaya çıktı.
İŞTE KARAKUTU SES KAYDI OLDUĞU ÖNE SÜRÜLEN KAYIT
Bölgedeki kar ve tipi sebebiyle çalışmalarda zorluk çekiliyor. Hayatını kaybedenlerden 16'sı okul gezisinden dönen Alman ortaokul öğrencileriydi. Avustralya, Arjantin, İran, Venezuela ve ABD'den 2'şer, İngiltere, Hollanda, Kolombiya, Meksika, Japonya, Danimarka, Belçika ve İsrail'den de 1'er yolcu yanısıra Türk yolcuların olduğu da söylenmişti. Muradiye Lohmann ve ayrıca Gülizar Çelik isimli hanım yolcuların isimleri söylenmişti. Muradiye Lohmann'ın evlenmeden önceki soyadının Çelik olduğu öğrenildi. Çifte vatandaşlıktan dolayı kimlik tespitlerinde bazı karışıklıklar olduğu açıklandı. 2009 yılındaki Air France kazasından sonra ilk kez bir Avrupalı havayolu şirketine ait bir yolcu uçağı düştü. Düşen, Germanwings uçağının en son bakımının kapsamlı bir şekilde 2013 yılında yapıldığı bildirildi.

Germanwings havayolu şirketinin Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye'ye uçan vatandaşlarımıza uyguladığı astronomik yük ücretleri, geçtiğimiz yıl gurbetçilerimizin şikayetleriyle gündeme gelmişti. Özellikle internet üzerinden aldıkları uçak biletinde yük hakkı olmadığını sürpriz olarak ellerindeki bavullarla alana geldiklerine öğrenen yolcular tepki gösteriyorlardı. Vatandaşlar; ''Bileti alırken yük hakkı almadıklarından kilo başı astronomik rakamlar istiyorlar. Biz de, diğer hava yollarında olduğu gibi 30 kilo yük hakkı olduğunu zannettiğimiz için 30 kilo yükün ücretini ödemek zorunda kalıyoruz. Bunun bir an önce düzeltilmesini istiyoruz'' diyerek tepkilerini dile getirmişlerdi.

HABERİN VIDEOSUNU İZLEYİN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dil ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.WTVTURK.com

İSTANBUL HAVA DURUMU