FELAKET

[Felaket][twocolumns]

HAVA DURUMU

[HavaDurumu][bigposts]

FLAŞ HABER

[Flaş][bsummary]

Kanal WTV HD CANLI ORTAK YAYIN fortunaTVᴴᴰ

SUYUN SERTLİĞİ VE KİREÇLENMESİNE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ


Suyun sertliği dendiğinde, suyun içinde erimiş olarak bulunan toprak alkali metallerinin tuzları anlaşılır. Genellikle bu tuzlar da calcium ve magnesium tuzlarıdır. Suyun içinde calcium ve magnesium tuzları bikarbonat formunda bulunursa bu sertliğe, geçici sertlik denir ve bu sertlik asetikasit (sirke de asetik asittir) ile muamele edilirse veya ısıtılırsa kısmen giderilir. Calcium ve magnesium tuzları karbonat, sülfat ve nitrat, klorür formunda bulunursa bu da kalıcı sertliktir. Suyun sertliği dendiğinde bu sertlik anlaşılır.
Diğer taraftan suyun sertlik tanımı; 
a-Toplam sertlik (sertlik dendiğinde anlaşılan kavram)
b-Karbonat sertliği
c-Kalker sertliği
d-Magnesium sertliği
e-Stronsium sertliği
f-Baryum sertliği gibi sınıflandırmalar da yapılır. Fakat pratikte toplam sertlik tanımı kullanılır ve bütün veriler bunun üzerine kurulur. Birim olarak da sertlik derecesi tanımı kullanılır. Sertlik dereceleri de, Alman sertliği-Fransız sertliği-İngiliz sertliği ve Amerikan sertliği olarak Avrupa da kabul görmüştür. Ülkemizde en çok kullanılan Alman sertlik birimi ve Fransız sertlik birimleridir. Piyasada her kapasitede su arıtma sistemi yaptırılabilir. İçme suyu için aktif karbon ve ultraviolet üniteleri ilave ettirilirse daha temiz ve sağlıklı su içilir. Çok yumuşak su evlerde daha fazla su tüketimine neden olur. Mutlaka yumuşak su istiyorsanız, semiz otundan, çam reçinesinden veya diğer yöntemlerden vazgeçin. En az kahvelerde kullanılan arıtma sistemlerini sorun. Bu sizlerin işlerini görecektir.
Kireç Tortusunun Verdiği Zararlar : Öncelikle, çok kireçli su içmenin sağlık üzerinde herhangi bir zararı olmadığını belirtmekte fayda vardır. Ancak, çok fazla kireç tortusu bulunmasının bazı sakıncaları vardır : Kireç tortusu, kanalizasyonlarda, kazanlarda, sıcak su boruları veya beyaz eşyalarda birikebilir. Ayrıca, cihazların kullanım ömrünü de kısaltabilir. Sert su cildin üzerinde hoş bir duygu yaratmaz, çamaşırın sertleşmesine yol açar ve küvet, lavabo, klozet yüzeylerinde kireç tortusu oluşur. 55 dereceden itibaren sıcak yüzeylerde tortu oluşmasına sebep olan sıcaklık önemli rol oynar. Ayrıca, kireç tortusu özellikle suyun havayla temas ettiği (musluk başı, duş başlığı) vb. noktalarda oluşur.
Sert Suyu Yumuşatmanın Bilinen Üç Yolu
 1. Tuz kullanarak suyun içindeki ion değişimini temin etmek, bu yolla mineralleri yapıştıkları yerden sökmek veya yapışmalarını önlemek.
2. Suya ( fosfat ) gibi bir takım kimyasallar katmak. Her iki metot da uygulama bakımından hem pahalıdır, hem de zordur.
3. Üçüncü bir metot ise, miknatıs veya elektrostatik bir sistem ya da bir cihaz kullanarak suyun sertliğini ortadan kaldırmaktır. Bu metodla kireç sistemden arıtılmaz sadece belli bir süre kirecin etkisiz kalmasını sağlar. İyonlar belli bir süre borulara yapışmaz.
Pratik Tavsiyeler : Kireç tortularını temizlemek veya kireçlenen parçaları suda bekletmek için sıcak sirke çok etkilidir.
Çamaşır makinelerini, kazan ve su ısıtıcılarını 55 derece altında ayarlayın. Kahve makinesinin içine bir istiridye kabuğu yerleştirin, kireç tortusu rezistansın yerine onun üstüne yerleşir. Elinden her türlü ufak tefek iş gelenler, özellikle yıkama için doğal olarak yumuşak olan yağmur suyunu kullanın. Ancak su tankı ve filtre sisteminin maliyeti bayağı yüksektir. Suyunuz çok sert ise, elektronik kireç önleyici satın almayı öngörün. Bu çok sert (35 °F üstünde) sular için tercih edilmeli çünkü cihazlar pahalı ve sakıncaları yok değildir. Kireç tortusunu yok etmek için su yumuşatıcıları suya tuz katar. Dolayısıyla yumuşatılmış suyun içilmemesi tavsiye edilir.
Editör: Esma SARSILMAZ


İSTANBUL HAVA DURUMU