FELAKET

[Felaket][twocolumns]

HAVA DURUMU

[HavaDurumu][bigposts]

FLAŞ HABER

[Flaş][bsummary]

Kanal WTV HD CANLI ORTAK YAYIN fortunaTVᴴᴰ

BORUSAN CONTEMPORARY KOLEKSİYONU'NDA HAVALI SERGİ

 2014-15 boyunca sürmekte olan ‘Ortak Zemin: Toprak, Su, Hava - Borusan Contemporary Koleksiyonu’ndan Seçkiler’ sergi dizisi haftasonu için güzel bir tercih. Borusan Contemporary koleksiyonuna tematik bir bakış sunmayı amaçlayan ve birbirleriyle ilişkili üç sergiden oluşan bu dizi, koleksiyondan eserleri toprak, su ve hava “müşterek” kavramlarıyla olan ilişkileri üzerinden seçerek bir araya getiriyor. Perili Köşk binasına özgü sergileme yaklaşımı kapsamında bu eserler, Borusan Holding’in yönetim merkezi olarak kullanılan ofis mekanlarında hafta sonları ziyaretçilere açılıyor.


CHARLES XELOT - ORTAK ZEMİN: HAVA

Nazlı Gürlek’in küratörlüğünü yaptığı, ‘Ortak Zemin: Hava’, çağdaş sanat ve dünyayla ilişkilenmenin bir yolu olarak, havanın çeşitli temsilleri ve havayla ilişkili bir dizi dünyevi meseleyle ilişki kurmayı öneriyor. Herkese ait kaynaklar, yani müştereklerimiz olan toprak, su ve havanın, eşitlik ve sürdürülebilirlik temelinde yönetimi dünya üzerindeki yaşamımız açısından büyük önem taşıyan bir konu. Sergi bunun, havayla biçim veya içerik açısından ilişkilenen çok sayıda yapıt içeren kurumsal bir koleksiyondan yapılmış bir seçki bağlamında anlamının ne olduğuna odaklanıyor. Fotoğraf, video, neon ve baskı gibi farklı mecralarda üretilmiş çok sayıda yapıtı bir araya getiren sergi, havanın çeşitli temsillerini içeriyor.CARSTEN NICOLAI - TUHAF CEZBEDİCİLER

Berlin’de yaşayan sanatçı Carsten Nicolai, Tuhaf Cezbediciler sergisinde bilimsel modelleri doğa olaylarına dikkat çeken yaratıcı araçlar olarak kullanıyor. Borusan Contemporary’nin sanat direktörü Kathleen Forde küratörlüğündeki sergide, ısı dalgalarının görselleştirilmesinden radyasyon sinyallerinin sesli anlatımına kadar farklı deneyimler yer alıyor ve bunlar fark edilemeyeni tanımlamayı izleyicilere bizzat yaşatıyor. Normal koşullarda çok ender yaşanabilecek bu deneyim izleyicinin algısında değişiklik yaratıyor.

Karakteristik olarak minimal bir estetik anlayışa sahip Nicolai’nin çalışmalarında içeriğe ilham veren tema, insana sınırlı kaynakların tam tersini çağrıştıran doğa olarak ortaya çıkıyor. Sanatçının çalışmalarındaki bu organik gerilim, sıklıkla belirli eylemlerin ve tepkilerin sergilendiği, felsefi olarak bu ilişkileri çözmesi konusunda izleyiciyi tetikleyen dinamik bir sistem gibi çalışıyor.

Tuhaf Cezbediciler sergisi, temelinde Borusan Contemporary’deki özel sergi alanlarını; kar kristalleri ve bulutlardan, algılamakta zorlandığımız; fakat hayatımızda var olan radyasyon ve frekanslara kadar geniş bir yelpazede elementler içeren bir ortama dönüştürüyor.

NASIL GEZİLİR? 
Cumartesi ve pazar günleri gezilebilen Rumelihisarı Perili Köşk’teki ofis müze Borusan Contemporary’deki ‘Carsten Nicolai: Tuhaf Cezbediciler’, ‘Essential Matters: Çin’de Moving Image Kavramı’ ve ‘Ortak Zemin: Hava’ sergileri 23 Ağustos’a kadar sürecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dil ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.WTVTURK.com

İSTANBUL HAVA DURUMU