FLAŞ HABER

[Flaş][bigposts]

SÜPER LİG

[0 Süper Lig][bsummary]

1.LİG

[1 Lig][bsummary]

2.LİG

[2 Lig][bsummary]

3.LİG

[3 Lig][bsummary]

SPOR YAZARI

[Yazar][bigposts]

4 BAL

[4 BAL][twocolumns]

5 SAL

[5 SAL][twocolumns]

6 AMATÖR

[6 Amatör][twocolumns]

1959 ÖNCESİNE YILDIZ VERİLİR Mİ

Şu anda kulüplerin armalarında yer alan yıldız sayıları, ''profesyonel ulusal ligde her 5 şampiyonlukta 1 tane'' olarak hesaplanmaktadır. Başlangıç olarak kabul edilen 1959'dan itibaren, şimdi Süper Lig dediğimiz organizasyon baz alınıyor. 1959'dan önceki Milli Küme ve Türkiye Futbol Birinciliği turnuvalarının şampiyonları "yıldızlar" hesaplanırken işin içine katılmıyor. Türkiye'de profesyonel futbol ligi ve futbol kupalarının tarihini çok basit bir şekilde araştırıp bilmeden, ''1959 öncesindeki şampiyonluklara yıldız verilir mi, verilmez mi?'' sorularının cevabını bulamayız. 

TÜRKİYE FUTBOL BİRİNCİLİĞİ KUPASI 
1924-1951 tarihleri arasında ''Türkiye Futbol Birinciliği'' ismiyle kupa maçları düzenlenmiştir. Türkiye Futbol Şampiyonası (Birinciliği), ''bölge liglerinde şampiyon olan'' takımları (tıpkı ZTK kupa maçlarında olduğu gibi) eleminasyon sistemiyle karşı karşıya getiriyor ve kazanan şampiyon oluyordu. Yani, şu anda ZTK gibi veya sezon sonuna Süper KUPA adıyla yapılan organizasyon gibiydi. Lig değil, KUPA organizasyonuydu.

MİLLİ AMATÖR KÜME
1937’de Milli Küme maçları İstanbul, Ankara ve İzmir (şehir liglerinde derece yapan) kulüpler arasında oynanmaya başlayıp, devrinin en önemli şampiyonası haline gelmiş ve profesyonelliğe geçiş dönemine kadar devam etmiştir. Yani buradan da anlaşılacağı üzere, henüz profesyonel bile değil, bölgesel kupa maçları yapılmış. (Deplasmanlı Amatör Küme'ye benzetebiliriz)

PROFESYONEL TÜRKİYE LİGİ
1959'da ülke genelinde başlamış ve halen Süper Lig adı altında devam etmektedir.

1) Türkiye Futbol Birinciliği Kupası 1924-1951 arasında düzenlenmiştir.
2) Milli Amatör Küme 1937-1950 arasında düzenlenmiştir.
3) Federasyon Kupası 1956-58 arasında düzenlenmiştir.
4) Türkiye Ligi 1959'da başlamış ve günümüzde devam etmektedir.

LİG ŞAMPİYONU MU KUPA ŞAMPİYONU MU? 

Öyle bir kavram kargaşası yapılıyor ki, sanki turnuva/organizasyon ne olursa olsun 5 kez şampiyon olana 1 yıldız veriliyormuş gibi konuşuluyor. Halbuki sadece LİG ŞAMPİYONLUKLARINA YILDIZ VERİLİYOR. Hiç kimse, Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor ve diğer takımların kupa şampiyonluklarına itiraz etmiyor ve o dönem sahalarda ter döken futbolcuları yok saymadığı gibi hak ettiği değeri halen görmeye devam ediyorlar. İtiraz edilen konu, 1959'dan önce ''profesyonel ulusal lig'' olmadığı için kupa galiplerinin ligdeki yıldıza etkisinin olamayacağı konusudur. 

Yukarıda kolaylıkla anlaşılabilecek şekilde izah ettiğime göre 1959 öncesinde ulusal LİG olmadığını ve organizasyonların tıpkı ZTK Türkiye Kupası gibi yapıldığını herkes anlamıştır diye umuyorum. Bugün ZTK ve Süper Kupa şampiyonlukları yıldıza etki etmiyorsa, 1959 öncesindekiler de etki edemez. Lig Şampiyonluğu ile Kupa Şampiyonluğu arasındaki farkı hepimiz biliyoruz değil mi? O halde Kupa şampiyonu olan takımların ''1959'dan önceki şampiyonluklara ait yıldızları verin'' demesinin de hiçbir anlamı olmadığı ortada. Kupa galiplerinin hepsinin madalya ve kupaları müzelerinde sergilendiğine göre, ''biz o yıllarda boşuna mı şampiyon olduk'' demelerinin de polemikten ileri gidemeyeceğini düşünüyorum. 

Bir diğer tartışılan konu, Beşiktaş'ın yıldızlarında 1957-58 yıllarının (kupaları) hesaba neden katılmış olduğudur? ''Nasıl yıldıza etki ettirildiği'' mutlaka araştırılması gerekir düşüncesiyle onu da araştırdım ve bence 1 tane şampiyonluğu eksik verilmiş. Bunu nereden anlıyoruz? 1951'de Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray başta olmak üzere tüm futbol kulübü yöneticileri Ankara'da Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ne (Gençlik Spor Genel Müdürlüğü) giderek ''Futbol kulüplerinin amatör statüden profesyonele geçiş başvurusunu'' ilk kez yapmışlar. Eylül 1951 tarihinde kabul edilerek resmi gazetede yayınlanmış. Bu bize çok önemli doneler veriyor. Demek ki futbolun profesyonele geçişi 1951 yılı ve 1959'a kadar profesyonel maçlar yapılmış. Beşiktaş 3 kez şampiyon olmuş. 

Bu sonuç bize Türkiye'de profesyonel futbol miladının 1951 olduğunu ve profesyonel liglerin 1959'da başladığını ispatlıyor. Daha öncesinde amatör kupalar olduğu ve bir profesyonel lig olmadığına göre, 1951 öncesi şampiyonluklar eskiden olduğu gibi ''kupa galipleri kupası'' olarak kabul edilmelidir. 

Son olarak yeri gelmişken söyleyeyim Fenerbahçe'nin geçmişte UEFA'daki davaları devam ederken ''şampiyonluğu kabul edilmediği için değil'', Avrupa Kupalarına ''tedbiren'' alınmadığını ve resmi olarak şampiyonluğunun tescilli olduğunu da belirtmeliyim. Trabzonsporlular hiç kızmasın, şampiyonluk tescil edilmiş ve lig kupası da verilmiştir. O yüzden tartışmak boşa zamanınızı harcamak olur. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Düzgün dil ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.KanalW.com